Návod na stavbu krbu pomocou typizované obstavby

© 2009 www.stavba-krbu-svojpomocne.sk

Tento postup môže byť pre Vás veľmi užitočným pomocníkom pri stavbe Vášho vlastného - hoci rozmerovo odlišného - krbu.

Našim zákazníkom tiež poskytujeme bezplatne poradenstvo kedykoľvek počas realizácie ich krbu.

Keďže sa na nás často naši zákazníci obracajú s otázkami na stavbu krbov pomocou typizovaných obstavieb z našej ponuky, rozhodli sme sa pre Vás jeden taký ukážkový krb postaviť.

Našou snahou je priblížiť stavbu krbu aj tým, ktorí by si sami na stavbu krbu netrúfli. Z nášho návodu sami pochopíte, že stavba takého krbu nevyžaduje žiadne veľké znalosti a prácu zvládne aj obyčajný kutil .

Pre náš návod sme zvolili obstavbu Marta . Táto obstavba patrí medzi najpredávanejšie obstavby. Jedná sa o klasickú pieskovcovú obstavbu, ktorej súčasťou je aj drevená rímsa.

Do tejto obstavby je možné zabudovať krbovú vložku o rozmeroch čela: š-690-700 mm a výška 520-550 mm (Tomuto rozmeru vyhovuje veľké množstvo krbových vložiek z našej ponuky. V prípade, že si s výberom sami neviete rady, obráťte sa prosím na naše technické oddelenie, kde Vám radi vhodnú krbovú vložku odporučí).

Pre stavbu nášho ukážkového krbu sme zvolili krbovú vložku Uniflam 700 Standard s komínovou klapkou . Táto krbová vložka patrí tiež medzi naše najpredávanejšie krbovej vložky.Príprava

Skôr než sa do samotnej stavby pustíte, je potrebné zaistiť niekoľko vecí.

Predovšetkým je nutné skontrolovať stav komína (odporúčame návštevu kominára, ktorý na mieste posúdi v akom stave je komín a či je schopný prevádzky s budúcim spotrebičom).

Ďalej je potreba zistiť, či podlaha v mieste budúceho krbu unesie záťaž, ktorú kompletný krb s krbovou vložkou predstavuje . U niektorých typov to môže byť až 500 kg.

Rovnako stena za krbom nesmie byť vybavená žiadnymi elektrorozvodmi a rozvodmi plynu .Potrebné nástroje

Stavbu krbu zvládnete s bežnými murárskymi nástrojmi a nie je pre ňu potrebné žiadnych špeciálnych nástrojov.

K stavbe budete potrebovať: vodnú váhu, vedro na miešanie kachliarskej malty, nanášaciu (zubatú) stierku, špachtľu, pílku na drevo, gumovú paličku, hladidlo, murársku lyžicu.Zoznam dielov

Na zozname vidíte diely obstavby Marta. Tento návod však možno aplikovať na všetky podobné typy obstavieb . Rozdiely medzi jednotlivými typmi sú iba minimálne (napr. miesto cihličkových prekladov sú mramorové dosky). Zoznam dielov a postup stavby je však prakticky totožný.Pracovný postup


Krok 1 - Usadenie bočných dielov základne obstavby

Skôr než sa boky prilepí, je potrebné zabezpečiť správnu vzdialenosť obidvoch dielov od seba a kolmosť jednotlivých dielov k zadnej stene. Správnu vzdialenosť obidvoch dielov od seba zistíme vložením spodnej klenby (diel č.3). Akonáhle sú všetky diely správne usadené, môžeme ich prilepiť. Na lepenie jednotlivých dielov odporúčame základné omietku RATHI ARMIERUNGSPUTZ.


Krok 2 - Nalepenie bočných dielov obstavby

Druhým krokom je nalepení bočných lavíc obstavby (diely č 4 a 5). Správnu vzdialenosť oboch lavíc od seba opäť zistíte vložením spodného cihličkového prekladu (č.6.)

Poznámka: Pred nalepením odporúčame podložiť "voľné" rohy lavíc napríklad kúskom Ytongu.


Krok 3 - Usadenie stojanu a krbové vložky

Stojan nastavte pomocou regulačných skrutiek do takej výšky, aby sa predné čelo krbové vložky ľahko dotýkalo spodného tehličkového prekladu. Potom na stojan "usaďte" krbovú vložku.

Poznámka: Obstavby sú vyrábané tak, aby boli použiteľné aj pre krbové vložky s vlastnými nožičkami, preto nie je stojan súčasťou obstavby.


Krok 4 - Nalepenie bočných dielov obstavby

Bočné diely je potreba usadiť tak, aby bola zaistená kolmosť so zadnou stenou. Skôr ako prejdete k lepeniu, zakreslite správnu polohu dielu.

Poznámka: Dôležitým bodom pri stavbe je zachovanie dilatačné špáry cca. 3-5 mm medzi rámom krbovej vložky a bočným dielom obstavby. Vplyvom zahrievania totiž dochádza k rozpínaniu krbovej vložky a ak by sa nemohla krbová vložka rozpínať, mohlo by dôjsť k zrúteniu stavby.


Krok 5 - Nalepenie ozdobných hláv obstavby

Pri lepení dbajte na usadenie dielu do váhy. Pre kontrolu skúste medzi obe ozdobné hlavy usadiť horný tehličkový preklad.


Krok 6 - Nalepenie rímsy a usadenie horného prekladu

Drevenú rímsu odporúčame prilepiť buď spojivom Silcadur , alebo konštrukčným lepidlom.

Horný tehličkový preklad nie je k obstavbe nijako pevne prilepený. Je len uložený na ozdobných hlavách.

Poznámka: Krbové obstavby sú vyrábané tak, aby do nich bolo možné zabudovať krbovej vložky s výškou predného čela 520-550 mm. Prispôsobenie týmto rozmerom sa deje usadením cihličkového prekladu.


Krok 7 - Stavba sopúchu krbu

Krbovej obstavby neobsahujú sopúch (časť nad drevenou rímsou). Dôvodom sú rôzne podmienky v mieste stavby (výška stropu, využitie teplovzdušných rozvodov a pod).

Pri stavbe odporúčame použiť kalcium-silikátové dosky SILCA . Jedná sa o izolačný a stavebný materiál, ktorý je veľmi dobre opracovateľný obyčajnými nástrojmi na drevo.

Stavbe sopúchu sa venujeme v samostatnej kapitole v článku Návod na stavbu sopúchu .

Spýtajte sa

Vaša e-mailová adresa:
Vaša otázka: