Ako zvoliť ventilátor

© 2009 www.stavba-krbu-svojpomocne.sk

V ponuke nášho internetového obchodu nájdete niekoľko typov ventilátorov, ktoré možno využiť v systéme teplovzdušného vykurovania. Skôr než začnete vyberať vhodný typ, mali by ste vedieť, aký teplovzdušný rozvod v objekte zvoliť.Tlačný systém

V prípade tlačného systému sa volí tlačný ventilátor, ktorý vháňa studený vzduch do medzipriestoru krbovej vložky a druhého plášťa (tzv. opláštenie krbovej vložky).

Tento ventilátor sa umiestňuje väčšinou do priestoru pod krbovú vložku, kde nasáva studený vzduch z miestnosti a pomocou flexibilného potrubia je vzduch vháňaný do medziplášťa. Vyrába sa v prevedení s výstupmi teplého vzduchu o priemeroch 125 a 150 mm.

POZOR! Tento ventilátor nie je stavaný na vysoké teploty a v žiadnom prípade nesmie byť inštalovaný v rozvodoch nad krbovou vložkou, kde je vzduch už ohriaty na vysokú teplotu.

Príklad realizácie teplovzdušných rozvodov s tlačným ventilátorom.


Nevýhodou tohto systému je jeho menšia účinnosť. Výkon ventilátora (max. cca.380 m3/hod) umožňuje bez problémov vykurovať len priestor približne 120 m3. Navyše na slovenskom trhu neexistuje veľa výrobcov, ktorí ponúkajú ku krbovej vložke opláštenie pre tlačný rozvod. Výhodou sú nižšie obstarávacie náklady.Ťažný systém

Tento systém patrí k najrozšírenejším a možno s ním úspešne vykurovať objekty až do priestoru okolo 400 m3 (podľa výkonu ventilátora)

Pri voľbe výkonu ventilátora by sa malo vychádzať z požadovaného priestoru v m3, ktorý by mal ventilátor vykurovať.

Pre správnu funkciu by mal ventilátor vymeniť vzduch v miestnosti približne 2-3x za hodinu.

Do výpočtu sa počítajú iba priestory, ktoré budú vykurované pomocou ventilátora. Miestnosť, kde je umiestnený krb sa do výpočtu nepočíta, pretože tá bude vykurovaná sálaním z krbu.

Príklad realizácie teplovzdušných rozvodov s tlačným ventilátorom.


Viac o teplovzdušnom vykurovaní, vrátane konkrétnych príkladov a návodov pre teplovzdušný rozvod sa dozviete v článkoch Teplovzdušný rozvod s ťažným ventilátorom.

Spýtajte sa

Vaša e-mailová adresa:
Vaša otázka: